RIO SHOWS UP BIG FOR AGE GROUP STATE CHAMPS



RIO places 4th as a Combined Team for the meet. Our best finish in years! 10 team records broken and 233 best times from a total of 292 races. Karilyn Quon is the new state champion for the 11-12 girls 200 meter backstroke. RIO had 12 top three individual finishes, and 4 top three relay finishes.

Here are some of the highlights. Congratuations to all of our coaches and swimmers for an outstanding season!

New Team Records

  • Karilyn Quon – 11-12 800 Free, 11-12 1500 Free, 11-12 200 Back, 11-12 400 IM
  • 11-12 Girls 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 200 Free Relay, 400 Medley Relay (Karilyn Quon, Maddie Seidl, Naomi Vaughn, Shelby Gertson)
  • 13-14 Boys 400 Free Relay (Nick Quon, Cody Stalcup, Jonah Handly, Vlad Yakobchuk)
  • 13-14 Girls 200 Medley Relay (Lauren Halle, Raevin Richardson, Nicole Holly, Maren Rincon)

Top 16 Individual Finishes

Aubrey Billington
14th 13-14 100 Breast
8th 13-14 200 Breast

Emily Bley
12th 13-14 1500 Free
11th 13-14 100 Back
14th 13-14 400 IM
10th 13-14 200 Back
8th 13-14 50 back

Richard Cao
11th 11-12 1500 Free
9th 11-12 400 IM
8th 11-12 200 Back
12th 11-12 400 Free
14th 11-12 200 Breast
14th 11-12 800 Free

Seth Chun
6th 10&UN 200 Free
4th 10&UN 100 Fly
10th 10&UN 100 Free
5th 10&UN 50 Fly
6th 10&UN 200 IM
8th 10&UN 50 Free

Shelby Gertson
8th 11-12 1500 Free
9th 11-12 200 Free
11th 11-12 100 Fly
6th 11-12 200 Fly
11th 11-12 100 Free
8th 11-12 400 Free

Lauren Halle
12th 13-14 100 Back
8th 13-14 400 IM
11th 13-14 50 Breast
6th 13-14 200 Back
10th 13-14 50 Back
9th 13-14 200 IM

Jonah Handly
11th 13-14 100 Back
16th 13-14 50 Breast
11th 13-14 100 Free
8th 13-14 50 Free
11th 13-14 200 Breast

Nicole Holly
3rd 13-14 100 Fly
3rd 13-14 50 Fly

Jeremy Lacsa
16th 11-12 100 Back

Alex Martinez
15th 13-14 100 Back
14th 13-14 50 Back

Daniel Miovcic
8th 11-12 200 Fly

Joe Nicholls
13th 11-12 1500 Free
7th 11-12 100 Fly
8th 11-12 400 IM
4th 11-12 200 Fly
11th 11-12 50 Fly
9th 11-12 200 IM

Liam O’Brien
14th 11-12 1500 Free

Joe Park
16th 13-14 100 Breast
13th 13-14 50 Breast
16th 13-14 200 Breast

Ankita Puri
15th 10&UN 100 Breast
12th 10&UN 50 Breast

Ben Quon
3rd 10&UN 100 Fly
3rd 10&UN 100 Back
4th 10&UN 100 Free
3rd 10&UN 50 Fly
2nd 10&UN 50 Back
4th 10&UN 50 Free

Karilyn Quon
2nd 11-12 1500 Free – Team Record
2nd 11-12 100 Back
2nd 11-12 400 IM – Team Record
1st 11-12 200 Back – Team Record
2nd 11-12 200 IM
5th 11-12 800 Free – Team Record

Nick Quon
7th 13-14 100 Fly
5th 13-14 100 Back
4th 13-14 200 Fly
4th 13-14 100 Free
8th 13-14 200 Back
5th 13-14 50 Free

Raevin Richardson
4th 13-14 100 Breast
5th 13-14 50 Breast

Maren Rincon
10th 13-14 1500 Free
7th 13-14 50 Fly
11th 13-14 400 Free
15th 13-14 50 Free
16th 13-14 800 Free

Maddie Seidl
4th 11-12 100 Fly
5th 11-12 100 Breast
5th 11-12 200 Fly
2nd 11-12 50 Fly
7th 11-12 200 IM
5th 11-12 200 Breast

Cody Stalcup
15th 13-14 200 Free
13th 13-14 100 Fly
14th 13-14 100 Free
13th 13-14 50 Fly

Naomi Vaughn
16th 11-12 200 Free
9th 11-12 100 Fly
8th 11-12 200 Fly
16th 11-12 100 Free
10th 11-12 50 Fly
12th 11-12 50 Free

Vlad Yakobchuk
12th 13-14 400 IM
12th 13-14 50 Breast
11th 13-14 200 IM
15th 13-14 200 Breast

Top 8 Relay Finishes

  • 3rd 12&UN Girls 400 Free Relay – Karilyn Quon, Shelby Gertson, Naomi Vaughn, Maddie Seidl – Team Record

 

  • 6th 12&UN Boys 400 Free Relay – Joe Nicholls, Ben Quon, Seth Chun, Richard Cao

 

  • 4th 13-14 Boys 400 Free Relay – Nick Quon, Cody Stalcup, Jonah Handly, Vlad Yakobchuk – Team Record

 

  • 2nd 13-14 Girls 200 Medley Relay – Lauren Halle, Raevin Richardson, Nicole Holly, Maren Rincon – Team Record

 

  • 4th 13-14 Boys 200 Medley Relay – Nick Quon, Joe Park, Cody Stalcup, Jonah Handly

 

  • 5th 12&UN Girls 200 Medley Relay – Karilyn Quon, Maddie Seidl, Naomi Vaughn, Shelby Gertson – Team Record

 

  • 8th 12&UN Boys 200 Medley Relay – Richard Cao, Liam O’Brien, Daniel Miovcic, Joe Nicholls

 

  • 8th 10&UN Girls 200 Medley Relay – Kalli Fama, Ankita Puri, Melanie Hass, Helen Innes

 

  • 4th 10&UN Boys 200 Medley Relay – Ben Quon, James Nicholls, Seth Chun, Landon Driggers

 

  • 8th 13-14 Girls 800 Free Relay – Halley Nisleit, Emily Bley, Aubrey Billington, Lauren Halle

 

  • 7th 13-14 Boys 800 Free Relay – Alex Martinez, Cody Stalcup, Jonah Handly, Nick Quon

 

  • 4th 10&UN Boys 200 Free Relay – Ben Quon, Seth Chun, Landon Griggers, James Nicholls

 

  • 3rd 12&UN Girls 200 Free Relay – Karilyn Quon, Naomi Vaughn, Maddie Seidl, Shelby Gertson – Team Record

 

  • 7th 12&UN Boys 200 Free Relay – Richard Cao, Jeremy Lacsa, Daniel Miovcic, Joe Nicholls

 

  • 8th 13-14 Girls 200 Free Relay – Lauren Halle, Nicole Holly, Halley Nisleit, Maren Rincon

 

  • 4th 13-14 Boys 200 Free Relay – Nick Quon, Joe Park, Jonah Handly, Vlad Yakobchuk

 

  • 2nd 12&UN Girls 400 Medley Relay – Karilyn Quon, Maddie Seidl, Naomi Vaughn, Shelby Gertson – Team Record

 

  • 6th 12&UN Boys 400 Medley Relay – Ben Quon, Richard Cao, Joe Nicholls, Daniel Miovcic

 

  • 4th 13-14 Girls 400 Medley Relay – Lauren Halle, Raevin Richardson, Nicole Holly, Maren Rincon

 

  • 5th 13-14 Boys 400 Medley Relay – Alex Martinez, Joe Park, Nick Quon, Jonah Handly
  • dtait
  • Posted at 3:00pm on Jan 31, 2011

Add New Comment