2015 AZ LC AG State Championships



10497169_808519612522212_6314885685891081375_o

RIO Places 5th overall at 2015 AZ LC AG State Championships

Highlights

State Champions
Kalli Fama: 13-14 200 Back (2:24.22)
James Nicholls: 11-12 200 Breast (2:49.52)
Ben Quon: 13-14 200 Free (1:58.58)

NEW Northwest Sectional Qualifying Times Achieved
Kalli Fama: 100 Free, 200 Free, 400 Free, 800 Free, 200 Back

Ben Quon: 50 Free, 200 Free, 100 Back, 200 Back, 200 IM

NEW Futures Championships Qualifying Times Achieved
Kalli Fama: 200 Back

High Point Award
Ben Quon: 13-14 Boys 3rd Place

NEW RIO Team Records

Kalli Fama: 13-14 Girls 200m Back (2:24.22)
Kalli Fama: Senior Woman 200m Back (2:24.22)
Jake Herrera: 10 & Under Boys 400m Free (5:22.11)
Jake Herrera: 10 & Under Boys 200m Free (2:34.26)
Ben Quon: 13-14 Boys 200m Free (1:58.58)
10 & Under Boys 200m Medley Relay
K. Wu, E. Pickles, A. Martin, I. Pickles: (2:35.96)
10 & Under Boys 200m Free Relay
I. Pickles, E. Pickles, T. Roth, J. Herrera: (2:17.80)
12 & Under Girls 200m Medley Relay
J. Herrera, S. Pedersen, R. Burke, S. Roth: (2:15.67)

Top 16 Finishers – Individual Events
Ryan Burke – 11-12 100 Fly (6th), 400 IM (13th), 100 Free (15th), 400 Free (13th), 200 Fly (3rd), 200 IM (15th)
Sahara Dalbik – 10 & Under 50 Breast (8th), 100 Breast (13th)
Paige Dickinson – 11-12 200 Fly (12th)
Kalli Fama – 13-14 200 Back (1st), 200 Free (5th), 100 Free (3rd), 400 Free (3rd), 800 Free (2nd)
Jake Herrera – 10 & Under 400 Free (3rd), 200 Free (5th), 100 Free (10th), 50 Free (12th), 200 IM (16th)
Jordan Herrera – 11-12 1500 Free (2nd), 200 Free (6th), 400 IM (2nd), 200 Breast (6th), 400 Free (3rd), 200 IM (3rd)
Ben Hill – 11-12 1500 Free (9th), 100 Fly (11th), 400 IM (11th), 200 Breast (7th), 200 Fly (7th), 200 Breast (9th)
Nathan Kempiak – 11-12 100 Free (13th)
Ryan King – 11-12 100 Fly (16th), 200 Fly (6th)
Aaron Martin – 10 & Under 100 Fly (13th), 50 Breast (12th), 50 Fly (13th), 100 Breast (12th), 200 IM (12th)
Isaac Nemmers – 11-12 1500 Free (12th)
James Nicholls – 11-12 1500 Free (3rd), 400 IM (3rd), 200 Breast (1st), 400 Free (2nd), 200 Fly (3rd), 200 Breast (4th)
Sophia Pedersen – 11-2 1500 Free (4th), 200 Free (4th), 400 IM (5th), 100 Free (5th), 200 Breast (13th), 200 IM (5th)
Evan Pickles – 10 & Under 400 Free (16th), 200 Free (15th), 50 Breast (4th), 100 Free (15th), 50 Free (10th)
Ian Pickles – 10 & Under 400 Free (9th), 200 Free (10th), 50 Breast (9th), 100 Free (8th), 100 Breast (4th), 50 Free (6th)
Ben Quon – 13-14 200 Back (2nd), 200 Free (1st), 100 Free (2nd), 100 Back (2nd), 50 Free (3rd), 200 IM (2nd)
Anthony Ramos – 11-12 Boys 1500 Free (5), 200 Free (12th), 400 IM (13th), 400 Free (14th), 800 Free (8th)
Kacey Roten – 13-14 200 Breast (13th)
Tucker Roth – 10 & Under 50 Breast (8th), 100 Breast (9th)
Melanie Wilson – 13-14 1500 Free (14th), 200 Fly (15th), 800 Free (9th)
Kevin Wu – 10 & Under 400 Free (14th), 100 Fly (8th), 50 Back (9th), 100 Back (11th), 50 Fly (9th), 200 IM (10th)

————————————————————————————————————-

Top 8 Finishers – Relays
13-14 Boys 400 Free Relay – 4th
B. Quon, E. Lopez, J. Jack, L. Miller

12 & Under Girls 400 Free Relay – 2nd
S. Pedersen, Jo. Herrera, P. Treptow, R. Burke

12 & Under Boys 400 Free Relay – 4th
A. Ramos, B. Hill, N. Kempiak, Ja. Nicholls

10 & Under Boys 200 Medley Relay – 4th
K. Wu, E. Pickles, A. Martin, I. Pickles

12 & Under Girls 200 Medley Relay – 3rd
Jo. Herrera, S. Pedersen, R. Burke, S. Roth

12 & Under Boys 200 Medley Relay – 5th
N. Kempiak, Ja. Nicholls, B. Hill, A. Ramos

13-14 Boys 800 Free Relay – 8th
B. Quon, E. Lopez, J. Jack, L. Miller

10 & Under Boys 200 Free Relay – 4th
I. Pickles, E. Pickles, T. Roth, Ja. Herrera

12 & Under Girls 200 Free Relay – 4th
S. Pedersen, R. Burke, S. Roth, Jo. Herrera

12 & Under Boys 200 Free Relay – 4th
Ja. Nicholls, A. Ramos, N. Kempiak, B. Hill

13-14 Boys 200 Free Relay – 4th
B. Quon, E. Lopez, J. Jack, L. Miller

12 & Under Girls 400 Medley Relay – 3rd
Jo. Herrera, S. Pedersen, R. Burke, S. Roth

12 & Under Boys 400 Medley Relay – 4th
N. Kempiak, Ja. Nicholls, B. Hill, A. Ramos

13-14 Girls 400 Medley Relay – 7th
K. Fama, K. Roten, M. Wilson, H. Garcia

  • dtait
  • Posted at 3:00pm on Jan 31, 2011

Add New Comment