2016 AZ SC Regionals



RIO PLACE 2ND AT SC REGIONALS

Region Champions – Individual Events
Jake Boyce – 15 & Over 1000 Free
Braydee Buessing – 10 & UN 500 Free
Evan Bushko – 11-12 50 Back
Mia Dvorak – 11-12 50 Back
Hailey Garcia – 13-14 100 Back, 100 Free
Ben Hill – 13-14 100 Breast
Jaiden Jack – 15 & Over 200 Breast, 500 Free
Katelyn Jones – 15 & Over 400 IM
Quinn Kelly – 11-12 200 Fly
Callie Parsons – 15 & Over 200 Back
Hailey Parsons – 15 & Over 200 Fly
Michael Qian – 15 & Over 400 IM
Kelly Song – 10 & UN 50 Back, 50 Free
Haley Stingel – 15 & Over 1650 Free, 200 Breast
Evan Wolk – 15 & Over 50 Free, 200 Free, 100 Free, 200 Back

Region Champions – Relay Events
Boys 15 & Over 200 Free Relay
Evan Wolk, Eric Lopez, Jaiden Jack, Austin Foreman

Boys 15 & Over 200 Medley Relay
Michael Qian, Eric Lopez, Jaiden Jack, Austin Foreman

Girls 13-14 800 Free Relay
Hailey Garcia, Allison Chiou, Mattison Maret, Kyra Oliver

Girls 10 & Under 200 Medley Relay
Kelly Song, Sahara Dalbik, Izzy Ricciardi, Braydee Buessing

Boys 15 & Over 400 Medley Relay
Michael Qian, Austin Foreman, Jaiden Jack, Eric Lopez

New 2015 AZ SC State Qualifying Times
Evan Bushko – 11-12 Boys 50 Back
Braydee Buessing – 10 & UN Girls 500 Free, 50 Free, 200 Free, 100 Back
Allison Chiou – Senior Girls 200 Back, 200 IM
Daytona Duggan – 10 & UN Girls 50 Breast, 50 Back
Mia Dvorak – 11-12 Girls 50 Back
Austin Foreman – Senior Boys 200 Back
Hailey Garcia – 13-14 Girls 200 Free, 100 Back
Ashlyn Graziani – 13-14 Girls 100 Back, 200 Back
Ben Hill – 13-14 Boys 100 Breast
Jaiden Jack – Senior Boys 200 Breast, 100 Fly, 200 Back, 500 Free
Katelyn Jones – Senior Girls 400 IM
David Kang – 13-14 Boys 400 IM, 100 Fly
Quinn Kelly – 11-12 Girls 200 Fly
Kyra Oliver – 13-14 Girls 1650 Free
Callie Parsons – Senior Girls 200 Back, 500 Free
Hailey Parsons – Senior Girls 200 Fly
Michael Qian – Senior Boys 400 IM, 200 Back, 100 Back
Anthony Ramos – 13-14 Boys 100 Breast
Izzy Ricciardi – 10 & UN Girls 50 Free, 100 Back
Brandon Skocypec – 13-14 Boys 100 Fly, 100 Free
Kelly Song – 10 & UN Girls 50 Free
Haley Stingel – Senior Girls 1650 Free, 200 Breast
Evan Wolk – Senior Boys 50 Free, 100 Free, 200 Free, 200 Back

Top 8 Finishers – Individual Events
Maddie Baker – 13-14 Girls 50 Fly 7th, 100 Fly 7th
Jake Boyce – 15 & Over Boys 50 Back 7th, 50 Fly 7th, 1000 Free 1st, 100 Free 7th, 200 Back 6th, 500 Free 3rd
Braydee Buessing – 10 & UN Girls 500 Free 1st, 50 Fly 7th, 50 Free 2nd, 200 Free 4th, 100 Back 2nd, 100 IM 7th, 100 Free 2nd, 200 IM 5th
Evan Bushko – 11-12 Boys 50 Back 1st, 50 Fly 5th, 50 Free 3rd, 100 Back 5th, 100 IM 8th
Grady Campbell – 11-12 Boys 50 back 7th, 50 Breast 5th, 100 Breast 7th
Allison Chiou – 13-14 Girls 100 Back 5th, 200 Back 6th, 200 IM 4th
Jonathan Chiou – 13-14 Boys 200 back 3rd, 200 IM 3rd
Natalie Clemons – 13-14 Girls 50 Breast 7th
Sahara Dalbik – 10 & UN Girls 200 IM 8th
Paige Dickinson – 13-14 Girls 50 Fly 6th, 100 Fly 3rd, 100 Free 7th,
Daytona Duggan – 10 & UN Girls 50 back 5th, 50 Breast 2nd
Mia Dvorak – 11-12 Girls 50 Back 1st, 100 Back 7th, 200 back 7th
Ava Elliot – 11-12 Girls 400 IM 6th
Austin Foreman – 15 & Over Boys 50 Back 4th, 50 Fly 3rd, 50 Free 8th, 200 Free 4th, 100 Back 3rd, 100 Fly 8th, 100 Free 5th, 200 Back 4th, 200 IM 4th
Hailey Garcia – 13-14 Girls 200 Free 2nd, 100 Back 1st, 100 Free 1st, 200 Fly 4th
Ashlyn Graziani – 13-14 Girls 50 Back 5th, 100 Back 3rd, 200 Back 2nd
Sydney Guenther – 13-14 Girls 50 Breast 2nd
Taetum Gulas – 13-14 Girls 50 Back 6th, 100 Fly 8th
Ben Hill – 13-14 Boys 400 IM 6th, 100 Fly 4th, 100 Breast 1st, 200 IM 7th, 500 Free 6th
Jaiden Jack – 15 & Over Boys 50 Free 4th, 200 Free 5th, 200 Breast 1st, 100 Fly 2nd, 200 Back 3rd, 200 IM 2nd, 500 Free 1st
Katelyn Jones – 15 & Over Girls 400 IM 1st
David Kang – 13-14 Boys 400 IM 2nd, 100 Fly 2nd
Moses Kang – 15 & Over Boys 200 Free 7th, 100 Back 7th
Quinn Kelly – 11-12 Girls 200 Fly 1st
Nathan Kempiak – 13-14 Boys 50 Back 4th, 50 Breast 3rd, 50 Free 8th, 100 Back 4th, 200 Breast 6th, 200 Back 8th, 100 breast 6th
Owen Kempiak – 10 & UN Boys 200 IM 7th
Hoon Kwon – 13-14 Boys 200 Free 3rd, 100 Back 6th, 100 Fly 8th, 100 Free 7th
Jenna LaPinta – 15 & Over Girls 50 Back 8th, 50 Fly 6th
Ethan Lazar – 11-12 Boys 500 Free 8th
Karson Leavitt – 10 & UN Boys 100 Fly 4th
Nathanael Lee – 13-14 Boys 50 Breast 2nd, 50 Fly 7th, 200 Breast 2nd
Amanda Levy – 13-14 Girls 200 Fly 8th
Monica Lomeli – 13-14 Girls 50 Breast 5th, 50 Free 4th, 200 Free 4th, 200 Breast 3rd, 100 Free 4th, 100 Breast 6th
Eric Lopez – 15 & Over Boys 50 Back 6th, 50 Fly 2nd, 50 Free 5th, 200 Free 8th, 200 Breast 3rd, 100 Fly 7th, 100 Free 3rd, 200 Fly 2nd, 500 Free 2nd
Mattison Maret – 13-14 Girls 400 IM 4th, 200 Breast 8th, 500 Free 6th
Evan Nail – 11-12 Boys 50 Back 3rd, 50 Fly 7th, 50 Free 7th, 200 Free 5th, 100 Fly 4th, 100 Free 8th, 200 Back 3rd, 500 Free 2nd
Eli Neeley – 10 & UN Boys 100 Breast 6th
Kyra Oliver – 13-14 Girls 1650 Free 2nd, 400 IM 8th, 200 Fly 3rd
Callie Parsons – 15 & Over Girls 50 Back 5th, 200 Free 5th, 100 Back 6th, 200 Back 1st, 200 IM 5th, 500 Free 2nd
Hailey Parsons – 15 & Over Girls 50 Back 7th, 50 Fly 7th, 100 Fly 5th, 200 Fly 1st, 500 Free 4th
Audrey Pickles – 10 & UN Girls 50 Breast 8th
Michael Qian – 15 & Over Boys 50 Back 2nd, 50 Breast 2nd, 400 IM 1st, 100 Back 5th, 200 Back 2nd, 200 IM 6th
Anthony Ramos – 13-14 Boys 100 Breast 2nd
Izzy Ricciardi – 10 & UN Girls 500 Free 5th, 50 Free 3rd, 100 Back 4th, 100 Free 5th, 200 IM 2nd
Maggie Rockwell – 15 & Over Girls 50 Back 6th, 50 Breast 6th, 200 Breast 2nd, 100 Breast 8th
Mariah Sanchez – 15 & Over Girls 50 Back 4th, 400 IM 3rd, 100 Back 8th, 200 Back 3rd, 500 Free 6th
Paige Sawyers – 15 & Over Girls 200 Back 2nd
Bella Schaller – 11-2 Girls 50 Back 8th
Brandon Skocypec – 13-14 Boys 50 Back 3rd, 50 Breast 4th, 50 Fly 2nd, 200 Free 2nd, 100 Fly 3rd, 100 Free 3rd, 200 IM 5th, 500 Free 4th
Jordan Smith – 15 & Over Boys 50 Back 5th, 50 Fly 5th, 100 Back 6th, 200 Back 7th, 500 Free 7th
Kelly Song – 10 & UN Girls 50 Back 1st, 50 Breast 7th, 50 Free 1st, 200 Free 8th, 100 Free 7th, 100 Breast 5th
Haley Stingel – 15 & Over Girls 1650 Free 1st, 50 Breast 5th, 400 IM 2nd, 200 Breast 1st, 100 Breast 4th
Lorin Tobler – 10 & UN Girls 50 Back 7th
Evan Wolk – 15 & Over Boys 50 Free 1st, 200 Free 1st, 100 Free 1st, 200 Back 1st

Top 3 Finishers – Relay Events
11-12 Boys 200 Free Relay – 2nd
Evan Nail, Evan Bushko, Ethan Lazar, Brayden Herrman

13-14 Girls 200 Free Relay – 3rd
Allison Chiou, Ashlyn Graziani, Paige Dickinson, Monica Lomeli

15 & Over Girls 200 Free Relay – 3rd
Lexi Watts, Callie Parsons, Hailey Parsons, Audrey Scalia

15 & Over Boys 200 Free Relay – 1st
Evan Wolk, Eric Lopez, Jaiden Jack, Austin Foreman

11-12 Boys 200 Medley Relay – 2nd
Evan Bushko, Grady Campbell, Ethan Lazar, Evan Nail

13-14 Girls 200 Medley Relay – 2nd
Ashlyn Graziani, Allison Chiou, Paige Dickinson, Monica Lomeli

15 & Over Girls 200 Medley Relay – 2nd
Callie Parsons, Lexi Watts, Hailey Parsons, Audrey Scalia

15 & Over Boys 200 Medley Relay – 1st
Michael Qian, Eric Lopez, Jaiden Jack, Austin Foreman

10 & Under Girls 200 Free Relay – 3rd
Lorin Tobler, Izzy Ricciardi, Braydee Buessing, Kelly Song

13-14 Girls 800 Free Relay – 1st
Hailey Garcia, Allison Chiou, Mattison Maret, Kyra Oliver

13-14 Boys 800 Free Relay – 3rd
Hoon Kwon, Brandon Skoypec, Nathanael Lee, Ben Hill

15 & Over Girls 800 Free Relay – 2nd
Audrey Scalia, Callie Parsons, Hailey Parsons, Lexi Watts

15 &Over Boys 800 Free Relay – 2nd
Jaiden Jack, Eric Lopez, Moses Kang, Austin Foreman

10 & Under Girls 200 Medley Relay – 1st
Kelly Song, Sahara Dalbik, Izzy Ricciardi, Braydee Buessing

13-14 Girls 400 Medley Relay – 2nd
Ashlyn Graziani, Allison Chiou, Hailey Garcia, Monica Lomeli

13-14 Boys 400 Medley Relay – 2nd
Nathan Kempiak, Jonathan Chiou, Brandon Skocypec, Hoon Kwon

15 & Over Girls 400 Medley Relay – 2nd
Callie Parsons, Haley Stingel, Hailey Parsons, Audrey Scalia

15 & Over Boys 400 Medley Relay – 1st
Michael Qian, Austin Foreman, Jaiden Jack, Eric Lopez

13-14 Girls 400 Free Relay – 2nd
Hailey Garcia, Allison Chiou, Paige Dickinson, Kyra Oliver

15 & Over Grils 400 Free Relay – 2nd
Hailey Parsons, Callie Parsons, Jenna LaPinta, Audrey Scalia

15 & Over Boys 400 Free Relay – 2nd
Austin Foreman, Jordan Smith, Eric Lopez, Jaiden Jack

  • dtait
  • Posted at 3:00pm on Jan 31, 2011

Add New Comment