23rd Lost Dutchman Recap



IMG_0020_2RIO was victorious with a 1st place team finish at the 23rd Lost Dutchman Invitational at Chandler High School! Over the course of 3 1/2 days, RIO swimmers achieved new Sectional and State cuts while setting several Team Records. Kalli Fama, Ben Quon, and Karilyn Quon all placed 2nd in High Point scoring in their respective age groups.

HIGHLIGHTS

1st Time Sectional Cuts:
Haley Nemmers – 1650 Free
Clark Quattrocchi – 50 Free
Ben Quon – 200 Free, 400 IM, 500 Free
Brian Rawlinson – 200 IM
Alisha Vanderwerf – 50 Free

Team Records:
Kalli Fama – 13-14 200 Back (2:07.22)
Ben Quon – 13-14 200 IM (2:00.65)
D. Benz, A. Huerta, N. Harkins, J. Handly – Senior 400 Free Relay (3:10.47)

Top 3 Finishers:
J. Herrera, L. Foster, R. Burke, S. Pedersen – 11-12 Girls 200 Med. Relay (2nd)

L. Miller, B. Hill, J. Nicholls, A. Ramos – 11-12 Boys 200 Med. Relay (1st)

I. Pickles, E. Pickles, K. Wu, J. Herrera – 9-10 Boys 200 Med. Relay (1st)

Ryan Burke – 11-12 Girls 200 Fly (3rd), 100 Fly (2nd)

Luke Miller – 11-12 Boys 200 Free (3rd)

J. Herrera, M. Lomeli, R. Burke, S. Pedersen – 11-12 Girls 200 Free Relay (2nd)

J. Nicholls, A. Ramos, N. Kempiak, L. Miller – 11-12 Boys 200 Free Relay (1st)

B. Murphree, Q. Kelly, M. Henert, D. Martin – 9-10 Girls 200 Free Relay (3rd)

A. Martin, E. Pickles, I. Pickles, J. Herrera – 9-10 Boys 200 Free Relay (1st)

Haley Nemmers – 13-14 Girls 1650 Free (1st)

Melanie Wilson – 13-14 Girls 1650 Free (2nd)

K. Fama, H. Nemmers, E. Mabry, H. Garcia – 13-14 Girls 400 Med. Relay (2nd)

B. Quon, L. O’Brien, J. Jack, A. Foreman – 13-14 Boys 400 Med. Relay (1st)

Erin Mabry – 13-14 Girls 200 Fly (1st), 100 Fly (3rd)

Ben Quon – 13-14 Boys 200 Fly (3rd), 200 Free (1st), 200 Back (1st), 100 Free (1st), 500 Free (3rd), 100 Fly (2nd), 200 IM (3rd), 50 Free (1st)

Kalli Fama – 13-14 Girls 100 Back (3rd), 200 Free (1st), 400 IM (3rd), 200 Back (1st), 100 Free (1st), 500 Free (2nd), 200 IM (2nd), 50 Free (3rd)

H. Garcia, E. Mabry, H. Nemmers, K. Fama – 13-14 Girls 400 Free Relay (1st)

B. Quon, L. O’Brien, A. Foreman, J. Jack – 13-14 Boys 400 Free Relay (2nd)

Maddie Seidl – Senior Women 200 Fly (1st)

Karilyn Quon – Senior Women 200 Free (2nd), Senior Women 400 IM (1st), 200 Back (3rd)
500 Free (1st), 200 IM (1st)

Dieter Benz – Senior Men 200 Free (1st), 100 Free (3rd)

Nick Harkins – Senior Men 200 Free (2nd)

Alex Martinez – Senior Men 400 IM (1st), 500 Free (2nd)

A. Vanderwerf, E. Bley, M. Seidl, K. Quon – Senior Women 400 Free Relay (2nd)

D. Benz, A. Huerta, N. Harkins, J. Handly – Senior Men 400 Free Relay (1st)

Raevin Richardson – Senior Women 100 Breast (3rd)

Brian Rawlinson – Senior Men 200 IM (2nd)

Alisha Vanderwerf – Senior Women 50 Free (3rd)

  • dtait
  • Posted at 3:00pm on Jan 31, 2011

Add New Comment