Summer 2013 NW Sectionals – Recap



2013 NW Sectionals (Gresham, Oregon)

RIO was represented by 16 swimmers at the Northwest Sectional meet held in Gresham, Oregon at the Mt. Hood Aquatic Center. Together, Emily Bley, Ashley Grijalva, Karilyn Quon, Maria Reynolds, Raevin Richardson, Maren Rincon, Searra Sandlin, Connor Bagnall, Dieter Benz, Cameron Clark, Byron Held, Adriel Huerta, Alex Martinez, Zach Posniack, Erik Ripley, and Trey Roggenstein competed in 53 individual events, 15 relays and plenty of time trials. They had numerous lifetime bests, 1st time NW Sectional qualifying swims, and multiple RIO team records.

Overall, RIO scored 40 points for a 31st place team finish out of 123 teams participating.

Four RIO swimmers qualified for finals in 5 events: Ashley Grijalva in the 100m and 200m Breaststroke, Alex Martinez in the 400m Individual Medley, Erik Ripley in the 200m Backstroke, and Trey Roggenstein in the 100m Breaststroke.  Ashley finished 6th and 22nd, Alex finished 31st, Erik finished 16th, and Trey finished 28th. Zach Posniack finished in the top 24 in the timed-final distance events, finishing 24th in the 800m Free, and 21st in the 1500m Free.

Our highest place finish was Ashley Grijalva’s 6th place showing in the 100m Breaststroke swimming to a Winter Nationals and Summer Junior Nationals Time Standard with a 1:13.44.

Team Records broken in multiple events:

50m Backstroke 28.91
Erik Ripley

100m Backstroke 1:02.28
Erik Ripley

Women’s “A” 800m Freestyle Relay (Team Record 9:05.85 7/09)
Karilyn Quon, Emily Bley, Maren Rincon, Ashley Grijalva – 9:04.94

Men’s “A” 800m Freestyle Relay (Team Record 8:19.02 Snr State 7/13)
Dieter Benz, Erik Ripley, Adriel Huerta, Alex Martinez – 8:03.10

Men’s “B” 800m Freestyle Relay
Cameron Clark, Trey Roggenstein, Connor Bagnall, Zach Posniack – 8:17.45

Men’s “A” 400m Freestyle Relay (Team Record 3:43.12 7/09)
Dieter Benz, Erik Ripley, Adriel Huerta, Byron Held – 3:40.79

Men’s “A” 400m Medley Relay (Team Record 4:04.67 7/09)
Erik Ripley, Trey Roggenstein, Adriel Huerta, Dieter Benz, – 4:03.42

The Men’s “A” 800m Freestyle Relay, 400m Freestyle Relay and 400m Medley Relay both scored in the top 16 for the first time at a Sectional meet, placing 13th, 15th and 10th, respectively.

Below are all times and places finished. An asterisk (*) denotes a best time.

Connor Bagnall:
200m Butterfly – 2:20.28 63rd place
400m IM – 4:58.73* 74th place
200m IM – 2:20.28 89th place
100m Backstroke – 1:04.45 Time Trial
200m Backstroke – 2:23.10 Time Trial
100m Butterfly – 1:04.22 Time Trial
50m Freestyle (2oom Fr Relay Lead-off) – 26.82

Dieter Benz:
100m Freestyle – 56.09 67th place
200m Freestyle – 2:00.30* 43rd place NW Sectional Cut
100m Breaststroke – 1:13.61 69th place
400m Freestyle – 4:20.13* 62nd place NW Sectional Cut
200m IM – 2:16.63* 54th place NW Sectional Cut
50m Freestyle – 25.24 42nd place NW Sectional Cut
200m Freestyle (8Fr Relay Lead-off) – 1:59.76* NW Sectional Cut
100m Freestyle (4Fr Relay Lead-off) – 54.55* NW Sectional Cut

Emily Bley:
200m Backstroke – 2:29.08 65th place
200m Butterfly – 2:37.29 79th place
100m Backstroke – 1:09.97 80th place
400m Freestyle – 4:45.21 99th place
1500m Freestyle – 18:31.05 50th place NW Sectional Cut
200m IM – 2:35.93 Time Trial
50m Backstroke (2Med Relay Lead-off) – 33.48

Cameron Clark:
200m Backstroke – 2:17.67* 53rd place NW Sectional Cut
400m IM – 4:56.81* 66th place NW Sectional Cut
100m Backstroke  – 1:03.41 58th place NW Sectional Cut
200m Breaststroke – 2:44.72* Time Trial
100m Breaststroke – 1:16.16* Time Trial
200m IM – 2:20.06* Time Trial
200m Freestyle (8Fr Relay Lead-off) – 2:04.27*
50m Backstroke (2Med Relay Lead-off) – 29.88*
100m Freestyle (4Fr Relay Lead-off) – 57.82*
100m Backstroke (4Med Relay Lead-off) – 1:02.84* NW Sectional Cut

Ashley Grijlava:
200m Breaststroke – 2:42.77* 22nd place NW Sectional Cut
100m Breaststroke – 1:13.44* 6th place Winter National Cut, Summer Junior National Cut
200m IM – 2:32.45 88th place
400m IM – 5:22.28 Time Trial

Byron Held:
100m Freestyle – 55.80* 64th place
100m Breaststroke – 1:09.99* 45th place NW Sectional Cut
50m Freestyle – 25.48 60th place NW Sectional Cut
100m Butterfly – 1:03.72* Time Trial

Adriel Huerta:
800m Freestyle – 8:56.68* 42nd place NW Sectional Cut
200m Butterfly – 2:22.28 69th place
200m Freestyle – 2:02.31* 65th place
400m IM – 5:00.61* 78th place
400m Freestyle – 4:15.48* 39th place NW Sectional Cut
100m Butterfly – 1:00.03* 48th place NW Sectional Cut
50m Freestyle (2oom Fr Relay Lead-off) – 26.10

Alex Martinez:
800m Freestyle – 8:56.76* 43rd place NW Sectional Cut
200m Breaststroke – 2:34.20* 52nd place NW Sectional Cut
400m IM – 4:46.76* 31st place NW Sectional Cut
400m Freestyle – 4:21.14* 67th place
100m Breaststroke – 1:14.74 72nd place
200m IM – 2:21.67 94th place

Zach Posniack:
800m Freestyle – 8:49.74* 24th place NW Sectional Cut
1500m Freestyle – 16:52.68* 21st place NW Sectional Cut
100m Freestyle – 59.03* Time Trial
200m Freestyle – 2:05.24* Time Trial
400m Freestyle – 4:17.72* Time Trial NW Sectional Cut

Karilyn Quon:
800m Freestyle – 9:33.29* 55th place NW Sectional Cut
400m IM – 5:22.20 65th place
400m Free – 4:40.51 81st place
200m IM – 2:32.78 93rd place
200m Butterfly – 2:40.13* Time Trial
200m Breaststroke – 2:58.26 Time Trial
200m Freestyle (8Fr Relay Lead-off) – 2:14.73
100m Backstroke (4Med Relay Lead-off) – 1:11.86

Maria Reynolds:
200m Breaststroke – 2:53.16 75th place NW Sectional Cut
100m Breaststroke – 1:20.21 82nd place
200m IM – 2:46.37* Time Trial

Raevin Richardson:
200m Breaststroke – 2:46.91 35th place NW Sectional Cut
100m Breaststroke – 1:16.63 39th place NW Sectional Cut
200m Breaststroke – 2:44.42* Time Trial NW Sectional Cut

Maren Rincon:
800m Freestyle – 9:31.96* 54th place NW Sectional Cut
400m Freestyle – 4:45.73 103rd place
100m Freestyle – 1:01.71 Time Trial
1500m Freestyle – 18:20.70* Time Trial NW Sectional Cut
200m Freestyle – 2:11.28* Time Trial NW Sectional Cut
50m Freestyle (2Fr Relay Lead-off) – 28.93*
100m Freestyle (4Fr Relay Lead-off) – 1:02.45

Erik Ripley:
200m Backstroke – 2:10.87* 16th place NW Sectional Cut
100m Backstroke – 1:02.73* 52nd place NW Sectional Cut
200m IM – 2:15.92 45th NW Sectional Cut
100m Butterfly – 1:01.56* Time Trial
50m Freestyle – 25.34* Time Trial NW Sectional Cut
50m Backstroke (2Med Relay Lead-off)  – 28.91* Team Record
100m Backstroke (4Med Relay Lead-off) – 1:02.28* Team Record

Trey Roggenstein:
200m Breaststroke – 2:32.14* 44th place NW Sectional Cut
100m Breaststroke – 1:08.53* 28th place NW Sectional Cut
200m Breaststroke – 2:31.59* Time Trial NW Sectional Cut
400m IM – 4:57.90* Time Trial
100m Breaststroke (Swim-off for Finals) – 1:09.17* NW Sectional Cut

Searra Sandlin:
100m Breaststroke – 1:20.75 86th place
200m Breaststroke – 2:55.42* Time Trial
200m Freestyle – 2:23.22 Time Trial
50m Freestyle – 29.06* Time Trial

RIO Relays:

800M Freestyle Relay:
Female “A” – 34th place 9:04.94
K. Quon, Bley, Rincon, Grijalva

Male “A” – 13th place 8:03.10
Benz, Ripley, Huerta, Martinez

Male “B” – 26th place 8:17.45
Clark, Roggenstein, Bagnall, Posniack

200m Medley Relay:
Female “A” – 42nd place 2:09.28
Bley, Grijalva, Rincon, K. Quon

Male “A” – 18th place 1:52.36
Ripley, Roggenstein, Held, Benz

Male “B” – 28th place 1:55.94
Clark, Martinez, Bagnall, Huerta

200m Freestyle Relay:
Female “A” – 44th place 1:59.07
Rincon, Sandlin, K. Quon, Reynolds

Male “A” – 17th place 1:39.95
Huerta, Ripley, Benz, Held

Male “B” – 36th place 1:46.07
Bagnall, Clark, Roggenstein, Posniack

400m Freestyle Relay:

Female “A” – 39th place
Rincon, K. Quon, Grijalva, Bley

Male “A” – 15th place
Benz, Ripley, Huerta, Held

Male “B” – 32nd place
Clark, Bagnall, Posniack, Martinez

400m Medley Relay:

Female “A” – 39th place 4:42.00
K. Quon, Grijalva, Bley, Rincon

Male “A” – 10th place 4:03.42
Ripley, Roggenstein, Huerta, Benz

Male “B” – 23rd place 4:14.43
Clark, Martinez, Bagnall, Held

  • dtait
  • Posted at 3:00pm on Jan 31, 2011

Add New Comment